Ako neprísť o bakalárku, diplomku a iné dôležité dokumenty
Pomaly ale isto prichádza obdobie, v ktorom sa študenti presúvajú zo svojej komfortnej zóny a začínajú s tvorbou záverečných prác. V tomto období sa každý rok stávajú nevysvetliteľné situácie. Kazia sa počítače,množia sa vírusy, vypadávajú pevné disky, skratujú elektrické vedenia a v neposlednom rade prichádza pán menom OMYLOM, ktorý veľmi rád maže súbory.
Tieto situácie nikoho netešia, sám dobre poznám ten pocit, keď som sa na niečom narobil a naraz je to fuč. Táto skúsenosť, ale aj mnohé iné od študentov ma podnietili k tvorbe tohoto článku. Tak sa pohodlne usaďte, všetko si uložte a priučte sa niečomu novému 🙂
Prvotné tipy a triky ako to hneď nepokaziť:
1.) Klikol si na ikonku (nový dokument) Word-u, a už píšeš dlhé hodiny? Nezabudni si ho aj uložiť! Veľa ľudí si myslí, že sa dokument vytvorí ihneď po začatí písania, nie je tomu tak! Keby sa ti teraz reštartuje PC, tvoja snaha je nenávratne preč!
2.) Nastav si automatické ukladanie. Pokiaľ už máš súbor vytvorený, vždy príde vhod automatické ukladanie. Nikdy totižto nevieš, čo sa môže stať! Nastavíš si ho nasledovne:
- vo Word-e klikneš na položku Súbor a následne na Možnosti
- Následne sa ti otvori okno s možnosťami, odtiaľ vyberieš položku Uložiť a nastavíš si časový limit, po ktorom sa vždy dokument uloží. Potom už stačí kliknúť na tlačidlo OK 🙂
Neexistuje žiadna predpísaná dĺžka tohto limitu. Každý človek píše inak rýchlo. Určite človek nič nepokazí ak si vyberie ukladanie v rozmedzí 1 – 10 minút.
Čo je to „Zálohovanie“?
„Zálohovanie údajov (iné názvy: zálohovanie dát, backup) je vytváranie kópie (kópií) dát pre prípad potreby obnovenia práve spracúvaných alebo relatívne nedávno uložených dát, ak došlo k ich poškodeniu alebo zničeniu. Táto kópia sa nazýva záložná kópia, záloha, náhradná kópia alebo backup.“
Zdroj: wikipedia.org
Súbor na pevnom disku nestačí!
Mnoho ľudí si myslí, že keď spraví viacero kópií svojho dokumentu a uloží ich na rôzne miesta v počítači, tak sa nemôže nič stať. Môže!!! Stačí aby zahaproval pevný disk a tvoja snaha môže byť opäť nenávratne stratená.
Odkladám si svoju prácu na USB kľúč, stačí to?
Určite si na tom lepšie, než tí, ktorí ju majú len v počítači. Po rôznych skúsenostiach by som odporúčal uložiť si svoju prácu ešte na ďalšie dva. Istota je guľomet 😛
Už ma to nebaví, vždy keď dopíšem kopírujem svoju prácu na USB kľúče, nie je niečo čo spraví zálohu za mňa?
Áno existuje, ide o internetové úložiská. Tie ti poskytnú priestor na tvoje dokumenty, ktoré budeš mať uložené na internete. Výhodou takéhoto niečoho je automatická synchronizácia. Tá zabezpečí to, že vždy keď niečo vo svojej práci zmeníš, tak sa to nahrá na internet. Druhou nie menej významnou výhodou je fakt, že máš prácu dostupnú odkiaľkoľvek, kde máš prístup k internetu. Takže aj zo svojho mobilu, či tabletu.
Pár internetových úložísk, ktoré sú zdarma:
Google Drive – ak používaš Gmail, či iné služby od Google, toto bude tá najjednoduchšia cesta ako si zálohovať súbory. Služba je v slovenčine a ponúka synchronizačného klienta, ktorého si nainštaluješ a zvolíš, ktoré súbory sa budú zálohovať.
Dropbox – ďalšia možnosť ako si zálohovať súbory, menší priestor na súbory, oproti Google Drive, ale taktiež s klientom na synchronizáciu.
MEGA – tá ti na tvoje súbory ponúkne najviac miesta na súbory, klienta a pridanú hodnotu v šifrovaní nahratých súborov. Hodí sa hlavne pre tých, čo chcú mať ďalší faktor ochrany svojej práce.
Všetky tieto úložiská sú zdarma a narábať s nimi sa naučí naozaj každý v priebehu pár minút.
Omylom som si vymazal/-a prácu, čo mám robiť?
Prvá vec je sa upokojiť,viem že to v tejto situácii ťažké, ale bez toho to nepôjde! Ďalej sa pre istotu pozri do koša vo Windows, či sa ti to tam náhodou neobjaví. Ak nie, skús program Recuva, ten sa ti posnaží nájsť všetky zmazané súbory. Možno medzi rôznymi vymazanými súbormi nájdeš aj tú svoju prácu 🙂
Čo teda robiť ak nechcem prísť o svoju prácu?
ODPOVEĎ je jednoduchá! Zálohovať,zálohovať a ešte raz zálohovať. Ak ti na práci záleží a nechceš o ňu prísť, zálohuj si ju aspoň na 2 USB kľúčoch, či kombinuj toto zálohovanie s internetovými úložiskami. Nič nepokazíš ani ďalšou možnou cestou a to nahrať si prácu ako Koncept na emaily. Prípadne si ju postupom času tlač na papier. Nebudeš síce EKO ale aj to je jedna z možností 🙂
Čím na viac miestach budeš mať svoju prácu uloženú, tým menšia pravdepodobnosť že sa ti práca stratí 🙂
Dúfam, že sa tento aj keď nie moc dlhý článok páčil a pomohol nejednému z vás! Ak máš ďalšie otázky, či nejasnosti, neváhaj napísať komentár, či správu na FB! Určite rád pomôžem! 🙂