Kugoo S1 reálne skúsenosti a recenzia
V poslednej dobe prichádza do „tech“ či pre niekoho „geek“ módy ekologická možnosť prepravy a to pomocou elektrických kolobežiek. V zahraničí je to už normálka, dokonca aj u našich bratov Čechov sú nimi zaplnené ulice. Keďže rád skúšam takéto technické vychytávky, rozhodol som sa si nejakú zaobstarať. Môj prvotný plán bol jednoduchý, objednať si značku, ktorú poznám a to bola práve Xiaomi. Keďže ale bývam na v celku prudkom kopci, začal som si zisťovať, či by to tá Xiaomi m365 aj zvládla, predsalen má 250W. Čítal som veľa recenzií, videl veľa videí a moc sa jej to nedarilo.
Neskôr som sa dopočul o inej, úplne neznámej, značke kolobežiek s názvom Kugoo S1, bol som očarený jej sľubovaným výkonom a konštrukciou, trošku ma desil ten názov, ale cena bola prijateľná, ešte aj nižšia a tak som si ju objednal.
Kugoo S1 recenzia
Prišla úplne v poriadku, s jednoduchým anglickým návodom na obsluhu (na obsluhu netreba žiadny titul, zvládne to úplne každý aj bez návodu 😀 ). Za mesiac aj niečo sa mi podarilo prejsť cca. 300km, zvládol by som aj viac, ale bohužiaľ počasie moc neprialo. Vždy keď je slnečno vyberiem ju a idem s ňou do práce z kopca a z práce domov do kopca.
Kolobežka obsahuje 3 prevodové stupne:
1 -> max. 15km/h.
2 -> max. 20km/h
3 -> max. 25km/h., dá sa ale jednoduchým trikom popísaným v návode prestaviť na max. 30km/h. (žiadna zmena softvéru, iba pár stlačení gombíkov)
Dojazd a kopec:
Kolobežka bez problému zvládne 25km aj viac na rovinke, do kopca je to samozrejme menej 🙂
Čo sa týka mojej skúsenosti, mám 90kg, kopec to ťahá bez problému na prevode 1 -> 12km/h.
Ovládanie:
Ak čakáš niečo zložité prepojené s desiatimi appkami, asi ťa sklamem, Kugoo je jednoduchá kolobežka, ktorá má svoj vlastný displej, s tlačidlami :
– mini softvéroví zvonček
– na meranie vzdialenosti od naštartovania (slúži aj ako meranie prejdenej vzdialenosti za celý čas)
– zapnutie/vypnutie predného a zadného svetla
– tlačidlo na prepínanie prevodov
Mimo displeja sa nachádzajú dve páčky, na ľavej strane je to brzda motora, na pravej je to páčka na pridávanie rýchlosti.
Ako sa brzdí?
Oproti Xiaomi m365 má Kugoo S1 systém brzdenia riešený inak. Je to blatníková brzda zadného kolesa, ktorú stačí nohou počas jazdy zatlačiť (pre mňa super, keďže už ako malý som mal kolobežku a bolo to efektívne brzdenie) a brzda motoru, ktorá sa aktivuje stlačením páčky naľavo od displeja.
Znesie aj vodu?
Síce nerád, ale mal som to šťastie vyskúšať si jazdenie počas viacerých búrok a dažďa. Ja som premokol do nitky, kolobežka tak isto a obaja fungujeme 😀 Keďže nemá kolobežka plastické kolieska, tak sa dá v pohode jazdiť aj na mokrom, samozrejme ale opatrne 🙂
Videl som video ako sa zle sklápa, je to také zlé, potrebujem kladivo?
Nie je! Človek v danom videu asi nikdy nevidel návod, sklápanie je jednoduché a určite si nemusíte brať kladivko. Stačí len zatlačiť a ide to. Do pár sekúnd zložené aj rozložené.
Nabíjacia doba?
Okolo štyroch hodiniek, záleží od stupňa vybitia.
VÝHODY OPROTI XIAOMI M365:
– pevné kolesá, bez duší, nič netreba nafukovať, žiadne defekty neexistujú. (niektorí jedinci to na Xiaomi menia aj 2x do týždňa, záleží ale aj od štýlu jazdy)
– viac Wattov, vyšší výkon, možnosť nastaviť vyššiu rýchlosť aj bez výmeny firmvéru.
– žiadne plastové kĺby, či zobáčiky (Xiaomi m365 disponoval do verzie 1.2 umelohmotným „zobáčikom“, ktorý sa častokrát praskol a majiteľ letel počas jazdy)
– väčšia viditeľnosť za tmy, predná aj zadné svetlo sú viac viditeľné, problém pri Xiaomi je že kábel na zadné svetlo dosť často hapruje.
– stavané na záťaž a experimenty, Kugoo S1 zvládne záťaž až do 120kg, čo je super, samotné promo video navádza na skákanie s kolobežkou a pod. takže je omnoho pevnejšia a stabilnejšia.
NEVÝHODY OPROTI XIAOMI M365:
– žiadna aplikácia, tento fakt neberiem ako nevýhodu, skôr len časť tejto aplikácie a to, že je možné uzamykať motor kolobežky, čo žiaľ Kugoo S1 nezvláda.
– ľahšia cca. o 1kg
– zvonček má Kugoo S1 fakt biedny, takže je fajn si objednať nejaký na bicykel za 55 centov z Aliho 😀
– so stojančekom sa treba niekedy pohrať a nájsť tú pravú polohu na státie
– pre expertov, Xiaomi m365 disponuje možnosťou zmeny firmvéru kolobežky, v ňom sa dajú meniť presné nastavenia motora. Odporúča sa len expertom a po nahratí daného softvéru je možné prísť o záruku.
Záver:
S kolobežkou som zatiaľ veľmi spokojný, už čakám na nejakú univerzálnu tašku a ten zvonček a bude všetko tip top dúfam 🙂